Kręgi w Odrach

 

kamienne kręgi w odrach zagadka tajemnica

 

Na osobny tekst pozostawiliśmy sobie opis Kamiennych Kręgów w miejscowości Odry. Jeśli ktoś lubi niewyjaśnione zagadki, tajemnice i spiskowe teorie dziejów to tutaj musi dotrzeć koniecznie. Choć wystarczy, że uwielbiasz: „Z archiwum X”, „Vikingów”, czy też „Grimma”, ponieważ cząstkę klimatu z każdego z tych seriali to miejsce posiada.

Kamienne Kręgi to cmentarzysko Gotów, którzy przybili na Pomorze ze Skandynawii. To 10 kamiennych kręgów i 29 kurhanów. To miejsce grzebania zmarłych, ale również zwoływania plemiennych zgromadzeń.

Już kupując bilet do rezerwatu przyrody jakim jest to miejsce nasłuchamy się opowieści o wyjątkowości tego miejsca. Dowiemy się o badaniach, które wykazały, że położenie kamieni nie jest przypadkowe. Kiedy połączymy ich środki i przedłużymy linie do horyzontu to otrzymamy miejsca wschodu i zachodu słońca podczas przesilenia. Stad pojawiła się hipoteza, że to prehistoryczne obserwatorium astronomiczne, a także rodzaj kalendarza. Jest z z nami matematyk. Kinga uśmiecha się sceptycznie słuchając tych opowieści. Ona doskonale wie, że matematyka to nauka ścisła, nie ma w niej miejsca na przypuszczenia, a mały błąd na początku obliczeń powoduje błąd w całych obliczeniach. Liczbami łatwo „żonglować”, by uzyskać odpowiedni efekt, ale nie psujmy zabawy.

Na miejscu zobaczyliśmy też tajemniczą dziurę w ziemi, gdzie znaleziono liczne ludzkie kości. Miejscowa legenda głosi, że w tym miejscu stał kościół, który w nocy zapadł się pod ziemię, a dziura sięga aż do piekieł. Ostrzegaliśmy, że będzie tu również coś z „grimmowego klimatu”. Legendarna dziura ogrodzona jest niewielkim drewnianym płotkiem, wyciągaliśmy szyje, ale ogni piekielnych nie zobaczyliśmy. Może dlatego, że byliśmy tutaj w samo południe.

I tu docieramy do największego zagrożenia, z którym zmaga się rezerwat przyrody. Zwolennicy nauk ezoterycznych i wszyscy przekonani o mocach zdrowotnych znajdujących się w kamieniach potrafią zakraść się tutaj w nocy, przeskoczyć przez płot i narobić wielkich zniszczeń. Oczami wyobraźni zobaczyłem sławnego agenta FBI, Foxa Muldera, który decyduje się na nielegalną akcję i w nocy zakrada się, by prowadzić śledztwo, sceptyczna Dana Sculli wydzwania do niego, by poinformować, że działa nielegalnie.

To zabawna scenka z serialu, może wykorzystana kiedyś będzie przy kręceniu kolejnego sezonu filmu, ale władze rezerwatu z nocnymi wizytami mają duży problem.

Kamienne kręgi z jednej strony mają olbrzymią wartość historyczną i archeologiczną, ale są również rezerwatem przyrody. Na kamieniach żyją oryginalne istoty potrafiące dożyć sędziwego wieku. Rekordziści dochodzą nawet do tysiąca lat. Są to porosty naskalne. Żyje ich tutaj prawie 90 gatunków, niektóre występują tylko w górach. Na Pomorze dostały się prawdopodobnie na gapę, przyniesione przez ptaki. Porosty naskalne mają jeszcze jedną unikatową cechę, w warunkach braku wody potrafią zatrzymać swoje czynności fizjologiczne i przechodzą w stan uśpienia. Po pojawieniu się wody odżywają. Rosjanie w roku 2005 przeprowadzili eksperyment i na rakiecie krążącej wokół Ziemi umieścili jeden z porostów. Złotorost Pyszny przez 15 dni przebywał w próżni wystawiony na niską temperaturę i promieniowanie. Eksperyment przeżył. Porosty w rezerwacie znalazły doskonałe warunki do rozwoju. To właśnie z tego powodu dotykanie, a tym bardzie obejmowanie kamieni jest zabronione. Nie próżnia i pobyt w otwartej przestrzeni kosmicznej zabija, tylko kontakt z głupotą ludzką.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga, położenie większości kamieni zostało zmienione podczas prowadzonych tu przed wojną badań. Wystarczą centymetrowe zmiany, by końcowy wynik był zupełnie inny.

Może trochę sceptycznie podeszliśmy do opisu tego miejsca, ale nawet jeśli znajdą się turyści jeszcze bardziej trzeźwo myślący od nas to nie stracą tutaj czasu. Kamienne Kręgi położone są pośród pięknego lasu. Oddychanie takim powietrzem i słuchanie śpiewu ptaków to czysta przyjemność, szczególnie dla mieszczuchów.